KRENEM NA POSAO I ZNAM NAPAMET GDE AUTOBUS IDE, ALI MORAM DA PITAM: Beograđanka godinama trpela stravično nasilje!
Od početka ove godine, u Srbiji je zabeleženo osam smrtnih slučajeva žena usled porodičnog nasilja, što je samo deo mnogo šireg problema nasilja nad ženama. Mnoge žrtve trpe različite oblike nasilja, kako fizičko tako i psihičko, ali se često ne odlučuju da prijave nasilnike. Česti su slučajevi da žrtve trpe godinama pre nego što smognu hrabrosti da potraže pomoć.
Nasilje nad ženama, bilo fizičko ili psihičko, sve više je prisutno, a istraživananja pokazuju da svaka treća žena u Srbiji doživi fizičko nasilje, dok čak svaka druga doživi psihičko nasilje. Psihičko zlostavljanje, koje često traje dugo vremena, može imati ozbiljne posledice na mentalno zdravlje žrtava.
Iako su kapaciteti Sigurne kuće uvek popunjeni, to ne znači da nema mesta za nove žene koje su u potrebi za skloništem od nasilja, ističe koordinatorka Vesna Stanojević. Ona naglašava da je broj od osam ubijenih žena od početka godine ozbiljan društveni problem.
S obzirom na to da je kraj aprila, što znači da je prošlo samo četiri meseca od početka godine, Stanojevićeva upozorava da će se verovatno broj žrtava porodičnog nasilja do kraja godine povećati.
Jedan od problema jeste nedostatak podrške okoline i najbližih ljudi, koji bi mogli da pomognu u prepoznavanju i sankcionisanju nasilnika. Upravo zbog toga, organizacije iz nevladinog sektora već godinama pozivaju nadležne da femicid proglase za posebno krivično delo, kako bi se efikasnije suzbilo nasilje nad ženama.